Sokolnictví

Historie Sokolnictví

Počátky sokolnictví sahají v dějinách lidstva nejméně 4 000 let zpět. Kde sokolnictví vzniklo, není přesně známo. Domníváme se však, že sokolnictví vzniklo někde ve stepích jižní Asie, kde byly pro jeho vznik výborné podmínky, ke kterým neodmyslitelně patří otevřená krajina středoasijských stepí. To dokládá i několik pramenů z doby druhého tisíciletí před n. l., které se nalezly v Indii a Íránu.

Až do dnešních dnů se téměř v původní podobě zachovalo sokolnictví v Kirgizii; v ostatních zemích se stalo sokolnictví zábavou šlechticů a panovníků. 

O používání sokolnictví v období antického Řecka a Říma se žádné prameny nezmiňují, existuje jen stručná zmínka o pokusu syna císaře Avita o zavedení sokolnictví v Římě, který však neuspěl. 

Do střední Evropy proniklo sokolnictví prokazatelně na konci 4. st. n. l. a od poloviny prvního tisíciletí existují právní předpisy, které lov a nakládání s dravci upravovaly a byly jimi krutě trestány krádeže sokolnických dravců. 

Od 6. st. je sokolnictví pomalu zaváděno ve všech vyspělých evropských zemích, především na dvorech vyšší šlechty, kde sloužilo k zábavě. U nižší vrstvy obyvatel bylo sokolnictví využíváno jako zdroj potravy.

V 10 st. bylo už sokolnictví rozšířeno ve všech evropských, asijských a severoafrických zemích a chovy dravců (především sokolů) se staly samozřejmostí panovnických dvorů. 

Sokolnictví ve středověku, zejména v tom raném, hrálo významnou politickou i ekonomickou roli a zanechalo výrazné stopy v různých národních kulturách (pověsti, legendy, poezie, výtvarné umění). Dravci vhodní pro sokolnictví začali být předmětem obchodování a rostla po nich značná poptávka. 

K významnému rozvoji sokolnictví došlo také za období křížových výprav, kdy se zjistilo mnoho užitečných informací, např. použití čepiček k zastínění zraku dravce. Lov s dravci představoval až do 17. století významnou součást loveckých způsobů obyvatel v celé střední a západní Evropě. V souladu s tehdejším právem byli však sokolníci téměř výlučně panovníci a šlechta. 

V 18. století dochází k prudkému úpadku sokolnictví, díky zdokonalování střelných zbraní používaných k lovu a vzrůstající oblibě parforsních honů. Úpad sokolnictví byl také dán celospolečenským vývojem a postupným zánikem feudalismu.

MILAN STRAKA
Narozený v roce 1960 je profesionální sokolníkem od roku 1981 a od roku 1978 je člene Klubu sokolníků při ČMMJ. 

Působil 16 let v Zoo Liberec – jako vedoucí chovu dravců a poprvé v republice odchoval 8 druhů dravců – Orly mořské, bělohlavé, skalní, stepní, supa hnědého, káně bělochvosté, lesní a císařské. Cvičil a létal s nejvíce druhy i jedinci orlů v Čechách, je poradcem mnoha institucí zabývajících se chovem, výcvikem a vůbec problematikou orlů. 

Cvičí dravce pro film i profesionální sokolníky. Je předním českým poradcem přes problematiku sokolnictví a jeho historii. Pracuje s dravci na desítkách českých i zahraničních filmových nebo fotografických projektech. Byl jediným soudním znalcem pro dravce a sovy v České republice. Naši republiku reprezentuje na všech světových sokolnických festivalech: přednášel v Arabských emirátech, Polsku a Německu o sokolnictví a dravcích. Pravidelně přispívá do odborných časopisů u nás i ve světě. Je lektorem environmentální výchovy registrovaným v Centru vzdělanosti Libereckého kraje. Ukázkovou činností se zabývá od roku 1985 a profesionálně se jí věnuje od roku 1998.

Fotky: (dodat k textům)

Dravci ze Sychrova jsou filmovými hvězdami. Natáčejí film Kastelánka.


Sychrov – Náročné scény s dravými ptáky zajišťuje pro filmaře známý sokolník Milan Straka.

Představte si tu scénu z pohádky  Princezna Fantaghiro: Hlavní hrdinka jede tryskem na koni. V jednom okamžiku se zakloní dozadu a v tu chvíli mezi její hlavou a hlavou koně prosviští orel. Zatímco Hollywood by tuto scénu pro svou neproveditelnost možná natočil digitálně, evropští filmaři se obrátili na snad jediného člověka, který je schopen takto náročnou scénu se zvířetem secvičit. Milana Straku ze Sychrova.

Pokračování hitu Známý sokolník pracuje na německém filmu Kastelánka, který spoluprodukuje TV Barrandov. Film je pokračováním historického snímku Markytánka, který se stal se svými 10 miliony diváků nejúspěšnějším filmem v programu televize SAT1. 

Strakovi draví ptáci zde mají kromě v úvodu zmíněné ještě celou řadu náročných scén.„Hlavní hrdinka třeba utíká ze zajetí a cestou najde do sítě zamotaného orla, kterého osvobodí. Později jí pták přistane na ruce. Museli jsme herečce pod rukávem obmotat ruku, neboť by jí pták svými drápy při přistání poranil. Byla to nebezpečná scéna,“ přiblížil natáčení Milan Straka. Už samotné přistání dravce na hereččině ruce vyžadovalo přesné načasování, kterému musí předcházet hodiny a hodiny trpělivého cvičení. Na ptáka navíc nelze uplatňovat stejné metody, jako třeba na psa. Sokolník pro něj musí být partnerem, nikoliv ale vůdcem. Pokud se dravci nechce, neposlechne. Pověst Milana Straky jako výjimečného cvičitele dravců a víra v jeho schopnosti ale zaujala filmaře natolik, že scény natočili.„Někdy to bylo dokonce na první dobrou,“ potvrzuje sokolník, jehož dravce jsme v minulosti mohli vidět například ve snímcích Kletba bratří Grimmů, Probuzení tmy nebo Poslední legie.

Čeští kaskadéři

Na filmu Kastelánka spolu s ním pracuje celá řada českých filmařů a kaskadérů, kteří dostali přednost v natáčení před kolegy z Německa nebo Francie.„Naši kaskadéři jsou v Evropě vyhlášení, proto třeba rytířský turnaj natáčíme v Čechách a točí ho čeští kaskadéři. Natáčelo se ve Švihově tři dny, jeden den rytířský turnaj a dva dny scény uvnitř samotného středověkého hradu,“ vysvětlil Filip Herink, majitel společnosti Wilma Film, která celé natáčení pro německou produkci zařizuje.

Příběh sleduje hrdinku Marii (Alexandra Neldel), která pátrá po svém manželovi Michaelovi, který se vydal po boku krále Zikmunda na válečné tažení proti husitům. Když Marie krátce poté dostane zprávu, že její muž padl v boji, nechce tomu uvěřit. Pouto jejich vzájemné lásky je tak silné, že Marie cítí, že je její muž stále ještě naživu. V touze zachránit svou rodinu se Marie vydá do nepřátelské země po stopách Zikmundových vojsk, aby po Michelovi pátrala. Film se natáčí pro německou televizi SAT 1. Minulý díl byl oceněn v Bavorsku filmovou cenou Panter, což je obdoba Českého lva. Oba díly by se pak se zpožděním měly objevit na TV Barrandov.

Filmy: Jedna ruka netleská, Kastelánka, Kletba Bratří Grimmů, Král posledních dnů, Návrat do Could Moutains, Nejasná zpráva o konci světa, Pevnost, Poslední legie, Princezna Fantaghiro, Probuzení tmy, Sedm jednou ranou, Sedmero krkavců, Van Helsing, Casanova, Kafkovy lásky, Serena, Adamova jablka, Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, Borgiové, Černá dahlia, Dva lidi v ZOO, Hellboy, Jacquou le Croquant, Jak si zasloužit princeznu, Cesta do lesa…Televize:Toulavá kamera – Dravci na Sychrově (iVysílaní ČT)


Další prezentace:
Školy ve Středočeském kraji, Libereckém kraji, Ústeckém kraji, Královéhradeckém, Olomouckém kraji a VysočinaMěstské slavnosti:Liberec, Chrastava, Litoměřice, Letohrad, Praha, Kost, Křivoklát, Loket, Točník, Zbiroh, Hrádek nad Nisou, Loučeň, Česká Lípa, Chomutov, Dobříš, Slaný, Milovice, Hodonín, Kroměříž, Malevil, Sokolov, Trosky, Andělská Hora, Hrubá Skála, Turnov, Hradčany, Boskovice, Bezděz, Boskovice, Budyně nad Ohří, Frýdštejn, Helfštýn, Konopiště, Nový Jičín, Nové Hrady, Dětenice, Okoř, Pernštejn, Sovinec, Střekov, Svojanov, Švihov, Šelmberk, Benešov nad Ploučnicí, Buchlovice, Český Krumlov, Hrádek u Nechanic, Veltrusy, Lomnice nad Popelkou, 6 Mnichovo Hradiště, Náměšť na Hané, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou, Terezín, Litvínov, Písek, Chlumec nad Cidlinou, Chotěboř, Starý Plzenec, Klášter Kladruby, Cheb, Jičín, Poděbrady, Mladá Boleslav, Jablonec nad Nisou, Harrachov, Den řemesel Žacléř, Lucembursko – Vianden…

Workshopy:školy a školky, family days a teambuildingy, tábory, školy v přírodě, fotografické workshopy…

Další činnosti: Plašení ptactva pro Coca Colu. Biologická ochrana pomocí dravců. Mattoni – reklama: Příroda v tobě Reklama na whisky Jameson Přednášky na VŠ v Německu, Polsku, Británii a v SAE Milan Straka na návštěvě v SAE. 


Chcete se zeptat na možnost kurzů sokolnictví, nebo sokolnictví pro děti, jako třeba sokolnické a myslivecké události? Napište nám. Dále pro vás můžeme sehnat například sokolnickou knihu a další produkty související se sokolnictvím.